Logi sisse | Registreeru     EST | ENG

Eksperimenta! Eesti ekspositsioon sünnib avatud ja demokraatlikus õhkkonnas üle Eesti

Stina-Maria Lusti, Lota Marie Aaliste, Elo Vahtrik, Merili Kärk. Kohastumine

Eesti ekspo osalejate valik ei baseeru kindlatel koolidel, võimalus osaleda avalikul konkursil oli kõigil huvilistel. Praktika näitab siiski, et on mõned koolid, kust noori kunstnikke tuleb rohkem, ja mõistagi peab selle eest tänama sealseid kunstiõpetajaid, kes on esmalt oma õpilastele juba varem selgeks teinud, mis asi see kaasaegne kunst on, ja teiseks innustavad neid ka praegu Eksperimenta! protsessis osalema.

Avalikule konkursile laekunud ideekavandeid on noored voorude kaupa edasi arendanud, mõtteid on selitatud ka töötubades ja praeguseks püsib konkurentsis 18 autorit 14 tööga. Lõpik osalejate arv ja koosseis selgub siis, kui näitust üles panema hakatakse, sest paljud tööd on veel tegemisel ja mine tea, mis kõik võib juhtuda. Siiani vastu pidanud noored on aga väga tublid olnud ja kuraatorina loodan, et nad peavad lõpuni vastu.

Noored kunstnikud töötavad suuresti iseseisvalt, kuraatorina suhtlen nendega peamiselt e-posti teel, aitan lahendada keerukamaid tehnilisi probleeme, aga kellelgi piitsa ja präänikuga järel ei käi ning igapäevaselt nende edusamme ei kontrolli. Nii mõnedki on leidnud endale ka juhendajad, kes neid veidi kohtadel, mis asuvad igal pool üle Eesti, nõustavad.

Enamik valmivaid teoseid kuuluvad meediumi poolest installatsioonide või videote hulka. Osad neist on ka interaktiivsed. Traditsioonilisema ja rahulikuma kunsti sõprade lohutuseks on tulemas ka üks maali- ja üks fotoseeria.

Eesti ekspo alateema on „Ühiskonna ökoloogia“, mis tähendab, et noored pidid endale kõigepealt selgeks tegema, mida uurib ökoloogia kui teadus ja millised on selle peamised seaduspärad ning siis leidma inimkooslusest neile paralleele. Nii saidki noored mõtlemisainet, millised sarnasused on näiteks koolivägivallal ja looduslikul valikul, toiduahelal ja ületarbimisel, kohastumisel ja ksenofoobial jne.

Kaasaegse kunsti üks roll on inimesi mõtlema panna, ja vähemalt need noored, kes Eksperimentale! teoseid teevad, on saanud palju uusi mõtteid. Loodame, et ka publik leiab näituselt mõne uue vaatenurga.

Ülevaade Eksperimenta! Eesti ekspo töödest

Mari Kartau

E! Eesti ekspo kuraator

See postitus kuulub rubriiki 2014 4 September, Ekspositsioonide tutvustus. Salvesta lemmikutesse püsiviide. Kommentaarid ja trackback-viited on suletud.