Logi sisse | Registreeru     EST | ENG

Et loovus aastatega vaid paisuks!

Peep Ehasalu valuutabaaris (1960-70ndate ajastukohase sisekujunduse autorid Kard Männil ja Toomas Volkmann).

Eksperimenta! hotellipartner Estoria jutustab Eesti lugusid. Eksperimentaga! seob hotelli aga palju enam, kui esmapilgul silma hakkav ühine algustäht “E”.

Annely Köster palus hotelli kommunikatsioonijuhil Peep Ehasalul rääkida lähemalt, mis, miks ja kuidas.

Käesoleva aasta alguses kutsusid üles inimesi jutustama lugusid oma valdkonnast ja Eestist. Ja mitte lihtsalt lugusid, vaid selliseid, mis oleksid niivõrd põnevad, et inimesed tahaksid neid edasi jutustada. Lugudest valmis suur “raamat” hotell ESTORIA näol, mille iga numbrituba on kui üks värviline lehekülg Eestist. Palun jutusta nüüd ESTORIA lugu, mida meie uudiskirja lugejad tahaksid kohe kuulujutuna edasi rääkida :)

Kas teadsid, et Estoria hotell sündis tõdemusest, et Eesti on üks maailma keskpunkte? Ei või olla kindel, kas Aadam ja Eeva olid Eestist pärit, kuid Eeva geneetilist koodi hoitakse Tartu ülikoolis. Eestis avastati munarakk ja võimaldati viimaks ometigi tasuta kaugekõned inimeste vahel. Siit on pärit maailmas enim esitatav klassikalise muusika helilooja, siit pärit mees maadles maailma pikimas matšis 11 tundi 40 minutit ennast olümpiamedalile, siin tehakse surematut muusikat ja murtakse jonniga sporti teha, siit saadeti esimesed kõhutäied toitu kosmosesse ja isegi Euroopa noorim meteoriit taipas just Eestisse kukkuda. Kui ei usu, siis palun külastage Estoria hotelli tube ja saate kinnitust veel sadadele samaväärsetele faktidele.

Enamik tahab hotellilt peamist – rahulikku ööund ja toitvat hommikusööki privaatses rahus. Muidugi püüame kõike seda teha paremini kui teised, muidu poleks mõtet turule tulla ja oleme külalistelt juba hulgaliselt tänusõnu saanud just põhiteenuste osas. Paljude, eriti ärireisijate jaoks on aga pärast väsitavat tööpäeva ainus kontakt kohaliku eluga hotellituba, miks mitte pakkuda siis lisaväärtusena rohkem köitvat infot juba hotellis! Kutsusime oma Eesti lugu rääkima üle 80 Eesti organisatsiooni, nii et igaüks leiaks just teda huvitava loo kas hotellitoast, vastuvõtust või loungest. Mõistes oma kohalikke partnereid paremini, on edukam ka nende äri. Selliselt külalistele Eesti kohta põnevaid elamusi ja viiteid pakkudes laiendame me turgu, mis on erinev konkurentidelt tüki napsamise loogikast. Kui turg laieneb, võidavad kõik, meie samuti.

ESTORIA tuba nr 749 jutustab Eksperimenta! lugu. Miks te otsustasite koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali toetada?

Ma küsin vastu, mis on väikse riigi ainus võimalus edu saavutada? Jõud see küll ei ole, küll aga kõik see, mis kahe kõrva vahele jääb, kohast, kust on pärit ka loovus. Kui me vaatame ajalukku või tänapäeva, siis meie suured lood on reeglina olnud seotud loominguga, olgu tegemist kunstiga (Amandus Adamson), heliloominguga (Arvo Pärt, Ewert and the Two Dragons), filmiga (Elbert Tuganov, Priit Pärn, Ilmar Raag, Veikko Õunpuu), IT-valdkonnaga (Skype, e-riik) või mistahes Eestit maailmas tutvustava sündmusega (Laulu- ja tantsupidu), on seal alati kambas loovad inimesed.

Eksperimenta! on unikaalne triennaal, kus kunstiga tegelevad koolinoored. Murdeeas või sellest äsja välja kasvanud noorte jaoks on eneseleidmine ja enese usaldamine määrava tähtsusega, et tulevikus midagi suurt korda saata. Eesti on nii väike riik, et ühe inimese edust saavad praktiliselt kõik osa. Ehkki triennaalil esinenud on edukalt sisse saanud nii Eesti kui maailma kunstiga tegelevatesse kõrgkoolidesse, siis meie eesmärk ei ole toetada konkreetselt kujutavat kunsti, kui just noorte inimeste loovust, nende julgust oma mõtetega välja tulla. Kui nüüd kitsamalt turismivaldkonda vaadata, siis mida rohkem liigub maailmas haritud ja loovaid noori inimesi, seda rohkem tekitab huvi Eesti kui sihtkoht. Rohkem külalisi, parem tulemus.

Estoria selfi-koht

Seekordse triennaali peateema on “Kunst ja teadus”. Kuidas kohtuvad kunst ja teadus kaasaegses hotellis? Palun illustreeri mõne mõttetera, joonistuse või fotoga.

Vastamaks peaksin olema pädev defineerima piire teaduse ja kunsti vahel. Disainmööbel kasutab näiteks mõlema valdkonna tulemusi ja maalikunstnik kasutab värve, mis on teadlaste töö tulemus. Samas aitab kunstniku nägemus maailmast teadusel mõelda oma raamidest väljaspool, ulmekirjanikud on kirjutanud asjadest, mis on tegelikult leiutatud aastakümneid hiljem. Mõlemad on vaieldamatult loovad valdkonnad, sest ei kujuta ju keegi ette mitteloovat teadlast. Laenates targemata mõtteid: Albert Einsteini sõnul on teaduslikus mõtlemises alati olemas luule element. Tõeline teadus ja tõeline muusika nõuavad samalaadset mõtteprotsessi.

Tean, et oled hariduselt seotud hoopis õpetaja elukutsega. Kui Sul oleks täna võimalus, siis mida Sa sooviksid koolis õpetada ja miks?

Oma tänase ameti põhjal tooksin kommunikatsiooniõpetuse juba algklassidesse, ehkki väikeste laste õpetamisega jääksin vist ise jänni. Kunst on samuti üks kommunikatsiooni viisidest, nii et tegelikult nad saavad omamoodi kommunikatsiooniõpetust kõigis ainetes, kuid kui paljud neist seda teadvustavad? „Ma joonistan pildi, millega ma tahan öelda, et …“ või „millega ma tahan panna inimesi mõtlema …“. Turismi seisukohalt vaadates – kõik lastele Eesti kohta õpetatu on väga väärtuslik. Kui inimene on õppinud oma maad hindama ja austama, siis oskab ta sellest ka innustavalt edasi rääkida.

Solo Sokos Hotel Estoria tuba

Samas vaadates oma lapsi kahtlen aina enam, kas mitte nemad mind rohkem ei õpeta, vahetust, loomingulisust ja absoluutselt avatud mõtlemist, mis täiskasvanueaks kipub enamikul kuhugi kaduma. Eksperimentat! tasub toetada juba kasvõi sellepärast, et oleks inimesi, kelle loovus kasvades ei kahaneks vaid koos aastatega vaid paisuks.

See postitus kuulub rubriiki 2014 4 September, Toetajate tutvustus. Salvesta lemmikutesse püsiviide. Kommentaarid ja trackback-viited on suletud.