Kanada on inglise-prantsuse kultuuritaustaga mitmekesine ja multikultuurne riik. Rikkalikke erinevusi peegeldavad ka 52 noore kanadalase kunstitööd, kes on Eksperimenta! jaoks uurinud ruumi-temaatikat ning loonud kaasaegse kunsti teoseid alates digifotodest, kujundlikest helimaastikest video ja rotoskoopiani välja.
Osavõtjate seas on kaheksa noort Saskatchewani kunstnikku, kes valmistasid multimeedia kollaaže kasutades pastellvärve, pliiatsit, markereid ja kihilist paberit. Näiteks tööde pealkirjad “Igavesti liikumises”, “Avastades” ja “Kasvuruum” viitavad kunstnike pühendumisele Kanada preeria monumentaalselt tasapinnalise ruumi ja avaruse temaatikale.
Liikudes mõttes edasi ida poole leiame kümme noort kunstnikku Manitobast, kes avastavad poliitilist, sotsiaalset ja psühholoogilist ruumi.
Nende tööd on inspireeritud rahvusvaheliselt tunnistatud kunstniku Shirin Neshati loomingust. Kuus õpilast Balmoral Hallist intervjueerisid viimasel ajal Kanadasse, Winnipegi saabunud immigrante. Näoportreed ning pildid kehaosadest, asetatuna kõrvuti kirjutatud tekstiga, peegeldavad emotsionaalseid kogemusi nii minevikust kui tänapäevast. Sarnaselt on neli tudengit Winnipegi Louis Rieli School Divisionist loonud autoportreesid, mis kirjeldavad portreteeritavate nukraid elukogemusi värskete Kanada immigrantidena.Õpilased Albertast ja Manitobast mängivad ettekujutusega reaalsest, kujuteldavast ja psühholoogilisest ruumist. Näiteks Andrew Vinebergi töö “Oed und Leer”, mis koosneb videost, stop motion tehnikast ja fotodest, avastab “erinevaid ruume, mis eraldavad inimest loodusest, tehnoloogiast, meie minevikust, meie ühiskonnast ning üksteisest.” Sarnaselt kujutab noor kunstnik ajaloolist Kanada ruumi – lindprii Jesse James’i aegadel, kes külastas kunagi Winnipegi ajaloolist Exchange District’i. Vinebergi ajaloolistele töödele mõjub kontrastina tema plastiline modernism, uue meedia tööd, milles ta kujutab elu 21. sajandil.
Grupp Torontos asuva CyberARTS-i õpilasi esitasid seeria töid, mis avastavad Kanada keskosa. Töödes on Toronto näitel välja joonistatud idee linnast, kus “me elame”. Tegemist on linnaga, mida kanadalased ise nimetavad “Põhja New Yorkiks”. Lühikesed ja kiired rotoskoobid väljendavad õpilaste tundeid ja arusaamu elust kiirelt liikuvas, moderniseerunud, majanduslikult ja kultuuriliselt dünaamilises linnas.
Kokkuvõttes on õpilased avastanud Eksperimenta! ruumiteemat väga erinevatel viisidel, alates isiklikust, ajaloolisest, kultuurilisest ja lõpetades poliitilisega. Noored osalejad on andnud Kanadale hääle, mis toob nähtavale nende kultuurilist pärandit ja näitab, kuidas Kanada noori mõjutab ja kujundab meie postmodernne maailm.
Joanna Black
Eksperimenta! Kanada ekspositsiooni kaaskuraator
