Log in | Register    EST | ENG

Kanada näitus

Logan Pasishnik

Kanada näituse koostasid kolm kuraatorit: Peter Vietgen, Ann Donald ja Joanna Black, kes elavad vastavalt riigi ida-, lääne ja keskosas. Kuraatorid tegid näituse koostamisel aktiivset koostööd õpetajatega üle Kanada. Arvestades, et riigi pindalaks on 9 984 670 km² ja seal elab üle 35 miljoni inimese, pole see sugugi väike näitaja. Kanada näitust korraldab rahvuslik kunstihariduse organisatsioon “The Canadian Society for Education through Art” (CSEA), mis esindab kunstiõpetajaid üle Kanada. CSEA on mittetulunduslik organisatsioon, mis on asutatud 1955.a. Quebecis ja mis on üle poole sajandi ühendanud kunstiõpetajaid, galerii- ja muuseumipedagooge ja teisi sarnaste huvide ja muredega inimesi.

Kanada näituse keskmes on tehnoloogia ja teaduse seosed. Kuraatorid lubasid õpetajatel läheneda tehnoloogiale kahel viisil: esiteks käsitledes tehnoloogiat kui infoedastuskanalit (tuginedes McLuhani ideedele) – uurides nii vahendit, mille kaudu noorte ideid esitatakse, ning teiseks käsitledes tehnoloogiat kui subjekti. Need kunstiõpetajad, kes valisid esimese võimaluse, valisid tihti teaduslikud teemad, mis võimaldasid õpilastel tegeleda probleemidega nagu keskkonna häving, jätkusuutlikkus ja psühholoogiline depressioon. Tulemusena eksponeerisid Kanada noored teemasid nagu sügav mure meie maailma pärast, isiklikud mõtted endast ning noortele tänapäeval aktuaalsed teemad, millega nad puutuvad kokku meie kiires, digitaalselt muundunud kaasaaegses maailmas.

Kaitlin Daley

Kanada näitusel osalevad nii teismelised riigikoolidest ja alternatiivkoolidest ning ka need, kes löövad kaasa kunstimuuseumite tundides. Õpetajate ja õpilastega teevad tihedat koostööd muuseumipedagoogid Ontario kunstigaleriist (AGO) Syrus Ware’I juhtimisel; kunsti administraatorid ja –õpetajad organisatsioonist WIAproject ja Kunsti- ja disainihariduslaborist (ADEL) Pam Pattersoni juhtimisel, õpetajaks õppijad, noored kunstnikud ja disainerid Ontario kunsti- ja disainiülikoolist (OCADU), Peter Rahul’i, Allanah Dymondi ja Cassidy Tam’I juhtimisel. Eksperimenta! 2014-le valiti kunstiõpetajad Katherine Yamashita, Margaret Belisle, Paul Syme, Sharon Erskine, Siobhan Wright, Greg Chomichuk, Karen Pask Thompson, Dave Buttinger, Liz Lancaster ja Sarah Falls. Nad õpetavad Halifaxist Ida-Kanadas Briti Kolumbiani Lääne-Kanadas.

Kuraatorid on paljudest töödest vaimustunud. Näitus on mitmekülgne, hõlmates nii graafilisi romaane, kunstiliste plakateid, videosid, animatsioone ja digifotosid.

Koostanud Eksperimenta! 2014 kaaskuraatorid Peter Vietgen, Ann Donald ja Joanna Black.