4.–5. juunil tutvustasid Eksperimenta! esindajad Annely Köster ja Jane Remm läti noortele, kuidas viia läbi loomingulist sotsioloogilist uuringut. Riias toimunud töötoa teemaks oli „Keskmine inimene“, selle organiseeris kunstikeskus „Tris krasas“. Loe rohkem
Eksperimenta! Soome VOIMA lehes
“Vanalinna kunstikooli Sally Stuudio lapsed joonistavad arvutitel, õpetaja seisab tooli peal ja räägib. Siin tehakse revolutsiooni.”
Loe artiklit siit.
Kuula: Eksperimenta! Raadio Ööülikoolis
Raadio Ööülikooli Eksperimenta! näitusel salvestatud vestlusringis kõnelevad Anneli Porri, Raoul Kurvitz ja Annely Köster kunstist, haridusest ja loovusest.
Kuula saadet siit.
Elizabeth Goddard räägib IDEElaboratooriumis kogetust
Eksperimenta! IDEElaboratooriumi esineja Elizabeth Goddard jagab therapidian.org lehel oma muljeid konverentsil nähtust ja kuuldust. Loe uudist meie ingliskeelses veebis.
Elizabeth Goddard on Michiganis asuva kunstilaboratooriumi Urban Institute for Contemporary Arts (UICA) haridusdirektor.
Tutvu Elizabethi IDEElaboratooriumi ettekandega “A Community Wide Collaborative Approach to Teaching Contemporary Art”
Yogita Sharma räägib Koolielus oma näitusetööst
Yogita Sharma on läbi ja lõhki eesti koolitüdruk ning kõik oma 18 eluaastat Eestis elanud. Oma eksootilise nime päritolu peab ta üsna tihti selgitama – nimelt on Yogita sündinud Nepaalis. Kiusatus rääkida Nepaalist ja küsida saatuse kummaliste keerdkäikude kohta on suur, aga jääme jutuajamises siiski ühe teema, kunsti juurde. Sest Yogita Sharma osaleb koolinoorte kaasaegse kunsti triennaalil Eksperimenta! ja suure publiku ees eksponeerib ta oma tööd esimest korda.
Loe lähemalt Koolielust
Koolielu intervjueerib E! Eesti autoreid
Koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! eel ja ajal tutvustab Koolielu portaal rahvusvahelises kunstiharidusprojektis osalevaid noori kunstnikke. Saage tuttavaks – Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi humanitaarklassi abituriendi Mihkel Kaarma näitusetöö teema on „Püha geomeetria“.
Loe lähemalt Koolielust
Annely Köster Õpetajate Lehes: Kunstiharidus on kunstist lootusetult maas
Annely Köster räägib Õpetajate Lehes kunstiharidusesest ja uues ainekavast. Autor Tiina Vapper.
Mitte ainult Eestis, vaid ka mitmes teises riigis valitseb kunstihariduses revolutsiooniline olukord. Vanaviisi jätkata ei saa, sest koolides antav kunstiharidus on aktuaalsest kunstipraktikast lootusetult maha jäänud.
Miks ja mida peaks kunstiõpetuses muutma?
Anneli Köster, kunstiõpetuse ainekavade töörühma juht: „Kooli väheste kunstitundide eesmärk peaks olema suunata õpilasi kunsti vaatama ja analüüsima ning õpetada neid märkama kunsti ja eri eluvaldkondade vahelist seostevõrgustikku. Arvan, et just selle nähtamatu võrgustiku nähtavaks muutmine ongi kunstihariduse põhiülesanne. Ühe kunstitunniga nädalas ei õpeta me kedagi perfektselt joonistama, maalima või voolima, küll aga saame tekitada huvi. Kunstihariduse roll on isu äratamine, kunsti mõistmise toetamine ja võrgustikust kõikvõimalike seoste väljatoomine, et noored inimesed kasvaksid aktuaalsesse kunstivälja loomulikult sisse.”
Loe rohkem Õpetajate Lehest
Annely Köster Sirbis: “Eksperimenta! – kellele ja miks?”
Eksperimenta! direktor Annely Köster tutvustab ajalehes Sirp Eksperimentat! Küsitleb Reet Varblane.
26. aprillist 14. juunini toimub Tallinnas rahvusvaheline õpilaste (14- kuni 19-aastaste) kunstiharidusprojekt „Eksperimenta!”. Seda mitte ainult ei viida läbi Tallinna kui 2011. aasta kultuuripealinna programmi egiidi all, vaid see on ilmselt üks kultuuripealinna ulatuslikumaid kunstiprojekte, esimene õpilaste rahvusvaheline kaasaegse kunsti projekt Eestis üldse. Enamgi veel: nagu kodulehelt ja pressiteatest on lugeda olnud, on korraldajatel märksa ambitsioonikam plaan: „Eksperimenta!” ei ole kavandatud ühekordse üritusena, vaid triennaalina. Ka esimest „Eksperimentat!” reklaamitakse kui mitmetasandilist projekti, mis hõlmab iga osavõtva maa näitust, ideede laboratooriumi ehk siis kunstiharidusprogrammi ning kunstikoolide ja -keskuste võrgustikku.
Ettevõtmise pealkiri osutab eksperimendile, katsetusele, mille puhul tulemus pole ette teada, mis väärtustab pigem protsessi, tegemisrõõmu. Kuidas selline mõte tekkis?
Mõte tekkis Sally Stuudios ligi kümme aastat tagasi, täpsemalt 2002. aastal. Kui võrrelda, mis toimub, aktuaalse kunsti väljal ja üldhariduskoolide kunstitunnis, siis need on kaks täiesti eri maailma. Tihtipeale ei valmista üldhariduskool ette isegi mitte kaasaegset kunsti mõistvat, selle keelest aru saavat kunstipublikut, potentsiaalsetest tulevikutalentidest rääkimata.
Loe rohkem Sirbist
Annely Köster Loov Eestis: Miks on oluline noortele loovust õpetada?
Kiirelt muutuvas ja raskesti prognoositavas keskkonnas on oluline näha uusi kontekste ja võimalusi, esmapilgul varjatuid seoseid. Ühiskondlike vajaduste muutumine esitab väljakutse haridussüsteemile – rõhuasetus faktiteadmistelt seostele, loovatele rakendustele ja koostööoskustele.
Eksperimenta! direktor Annely Köster räägib Loov Eesti portaalis, miks on oluline noortele loovust õpetada. Loe lähemalt Loov Eesti portaalist.
Eksperimenta! kutsub õpetajaid Ideelaboratooriumi
Refleksioon Tomaz Zupancici ettekandele 2011.a. Ideelaboril. Joonmeedia
Rahvusvahelise noorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! programmis toimuv Eduko IDEElaboratoorium 24. ja 25. oktoobril Tallinnas on pühendatud loovainete õpetamisele ja hindamisele. Loe rohkem