Log in | Register    EST | ENG

Eksperimenta! kutsub õpetajaid Ideelaboratooriumi

Refleksioon Tomaz Zupancici ettekandele 2011.a. Ideelaboril. Joonmeedia

Rahvusvahelise noorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! programmis toimuv Eduko IDEElaboratoorium 24. ja 25. oktoobril Tallinnas on pühendatud loovainete õpetamisele ja hindamisele. Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, IDEAlaboratory | Kommenteerimine suletud

Eksperimenta! otsis Riia keskmist inimest

Poisid kirjutamas uurimuse vastuseid. Foto: Jane Remm

4.–5. juunil tutvustasid Eksperimenta! esindajad Annely Köster ja Jane Remm läti noortele, kuidas viia läbi loomingulist sotsioloogilist uuringut. Riias toimunud töötoa teemaks oli „Keskmine inimene“, selle organiseeris kunstikeskus „Tris krasas“. Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Network | Kommenteeri

Eksperimenta! Soome VOIMA lehes

fifi.voima.fi

fifi.voima.fi

“Vanalinna kunstikooli Sally Stuudio lapsed joonistavad arvutitel, õpetaja seisab tooli peal ja räägib. Siin tehakse revolutsiooni.”

Loe artiklit siit.

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Meedia, Uudised | Kommenteeri

Kuula: Eksperimenta! Raadio Ööülikoolis

Ööülikool

Ööülikool

Raadio Ööülikooli Eksperimenta! näitusel salvestatud vestlusringis kõnelevad Anneli Porri, Raoul Kurvitz ja Annely Köster kunstist, haridusest ja loovusest.

Kuula saadet siit.

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Meedia, Uudised | Kommenteeri

Elizabeth Goddard räägib IDEElaboratooriumis kogetust

Foto: Elisabeth Goddard

Foto: Elizabeth Goddard

Eksperimenta! IDEElaboratooriumi esineja Elizabeth Goddard jagab therapidian.org lehel oma muljeid konverentsil nähtust ja kuuldust. Loe uudist meie ingliskeelses veebis.

Elizabeth Goddard on Michiganis asuva kunstilaboratooriumi Urban Institute for Contemporary Arts (UICA) haridusdirektor.

Tutvu Elizabethi IDEElaboratooriumi ettekandega “A Community Wide Collaborative Approach to Teaching Contemporary Art”

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, IDEAlaboratory, Meedia, Uudised | Kommenteeri

Kunstibuss Hop On Hop Off Art Eksperimenta! triennaalil

Joonmeedia. Autor: Siiri Taimla

Joonmeedia. Autor: Siiri Taimla

Kunsti ja disaini tulipunkte väisav kunstibuss Hop On Hop Off Art jõuab 14. mail Eksperimenta! näitusele. Laupäevasel joonistustuuril tutvutakse akadeemilise joonistuse kõrval ka kaasaegse joonmeediaga Siiri Taimla juhendamisel.

Kunstibussi joonistustuur on enamjaolt pigem praktiline kui teoreetiline – rõhk on isetegemisel ning erinevate töövahendite katsetamisel. Joonistamine on kunstniku üks põhilisemaid meetodeid, mille abil end väljendada ning krokiijoonistus on kunstnikele sama igapäevane tegevus, mis muusikutele heliredelite harjutamine, et oma professionaalset taset hoida ja arendada. Aktijoonistamise (poolakt) töötuba viib läbi kunstnik Tõnis Laanemaa.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Meedia, Network, Uudised | Kommenteeri

“Noorte kriitikute luubi all” kutsub vaatama ja kommenteerima Eksperimenta! näitusetöid

www.luubiall.ee

www.luubiall.ee

Kultuurikajastamise foorum LUUBI ALL koostöös Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi Muusika osakonnaga kutsub kriitikakonkursi “Noorte kriitikute luubi all 2011″ osalejaid Eksperimenta! triennaalile – kogema ja analüüsima 13 riigi koolinoorte kaasaegset kunsti.

Noorte kriitikakonkursi ideeks on julgustada noori kirjutajaid jälgima, väärtustama ja tulevikulugejale talletama ümbritsevat kultuuri. Konkurss toimub sel aastal eesmärgiga haarata võimalikult laialt 2011. aasta kultuurisündmusi. Kriitikavõistlus pakub osalejatele hea võimaluse saada avaldatud professionaalses kultuuriperioodikas, jääda silma toimetajatele ning rajada väljavaateid tulevikuks.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Network, Uudised | Kommenteeri

Kati Saarits Koolielus: Läbi seinte kunsti poole

Kati Saarits

Kati Saarits

Kas olete kunagi mõelnud, missugune vaatepilt avaneks, kui suvalisel üheksakordsel paneelmajal esisein eemaldada? Ei ole? Aga Kati Saarits, Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi 12. klassi õpilane, on seda mõelnud ja ette kujutanud juba õige kaua. Nüüd saab kujutlusest taies – ruumiinstallatsioon näitusel Eksperimenta!

Kati Saarits ütleb, et seni pole ta ühelgi näitusel väljaspool kooli esinenud. Eksperimenta! (lühendatult E!) on tema esimene avalik esinemine, ja tema enda sõnul on see näitus ikka suur küll…

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Estonian exposition, Meedia, Uudised | Kommenteeri

Canada Views kirjutab Eksperimenta! Kanada ekspositsioonist

www.canadaviews.ca

Uudisteportaal Canada Views tutvustab Eksperimenta! rahvusvahelisele triennaalile valitud Kanada kooliõpilaste töid. Rahvusliku ekspositsiooni ühe kuraatori, Dr. Joanna Blacki sõnul pakub Eksperimenta!-l osalemine õpilastele asendamatu kogemuse ja on stardiplatvormiks neile noortele, kes soovivad oma tulevikku kunstiga siduda.

Kanada ekspositsiooni valmimisega on seotud ühtekokku 52 õpilast, 10 kunstiõpetajat ning kolm professionaalset kunstnikku.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, IDEAlaboratory, Network, Uudised | Kommenteeri

Yogita Sharma räägib Koolielus oma näitusetööst

Yogita Sharma

Yogita Sharma on läbi ja lõhki eesti koolitüdruk ning kõik oma 18 eluaastat Eestis elanud. Oma eksootilise nime päritolu peab ta üsna tihti selgitama – nimelt on Yogita sündinud Nepaalis. Kiusatus rääkida Nepaalist ja küsida saatuse kummaliste keerdkäikude kohta on suur, aga jääme jutuajamises siiski ühe teema, kunsti juurde. Sest Yogita Sharma osaleb koolinoorte kaasaegse kunsti triennaalil Eksperimenta! ja suure publiku ees eksponeerib ta oma tööd esimest korda.

Loe lähemalt Koolielust

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Estonian exposition, Meedia | Kommenteeri

Koolielu intervjueerib E! Eesti autoreid

Mihkel Kaarma

Koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! eel ja ajal tutvustab Koolielu portaal rahvusvahelises kunstiharidusprojektis osalevaid noori kunstnikke. Saage tuttavaks – Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi humanitaarklassi abituriendi Mihkel Kaarma näitusetöö teema on „Püha geomeetria“.

Loe lähemalt Koolielust

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Estonian exposition | Kommenteerimine suletud

Annely Köster Õpetajate Lehes: Kunstiharidus on kunstist lootusetult maas

Annely Köster. Foto: Stanislav Moshkov

Annely Köster räägib Õpetajate Lehes kunstiharidusesest ja uues ainekavast. Autor Tiina Vapper.

Mitte ainult Eestis, vaid ka mitmes teises riigis valitseb kunstihariduses revolutsiooniline olukord. Vanaviisi jätkata ei saa, sest koolides antav kunstiharidus on aktuaalsest kunstipraktikast lootusetult maha jäänud.

Miks ja mida peaks kunstiõpetuses muutma?

Anneli Köster, kunstiõpetuse ainekavade töörühma juht: „Kooli väheste kunstitundide eesmärk peaks olema suunata õpilasi kunsti vaatama ja analüüsima ning õpetada neid märkama kunsti ja eri eluvaldkondade vahelist seostevõrgustikku. Arvan, et just selle nähtamatu võrgustiku nähtavaks muutmine ongi kunstihariduse põhiülesanne. Ühe kunstitunniga nädalas ei õpeta me kedagi perfektselt joonistama, maalima või voolima, küll aga saame tekitada huvi. Kunstihariduse roll on isu äratamine, kunsti mõistmise toetamine ja võrgustikust kõikvõimalike seoste väljatoomine, et noored inimesed kasvaksid aktuaalsesse kunstivälja loomulikult sisse.”

Loe rohkem Õpetajate Lehest

Samuti postitatud rubriiki Uudised | Kommenteeri

Annely Köster Sirbis: “Eksperimenta! – kellele ja miks?”

Eksperimenta! direktor Annely Köster tutvustab ajalehes Sirp Eksperimentat! Küsitleb Reet Varblane.

26. aprillist 14. juunini toimub Tallinnas rahvusvaheline õpilaste (14- kuni 19-aastaste) kunstiharidusprojekt „Eksperimenta!”. Seda mitte ainult ei viida läbi Tallinna kui 2011. aasta kultuuripealinna programmi egiidi all, vaid see on ilmselt üks kultuuripealinna ulatuslikumaid kunstiprojekte, esimene õpilaste rahvusvaheline kaasaegse kunsti projekt Eestis üldse. Enamgi veel: nagu kodulehelt ja pressiteatest on lugeda olnud, on korraldajatel märksa ambitsioonikam plaan: „Eksperimenta!” ei ole kavandatud ühekordse üritusena, vaid triennaalina. Ka esimest „Eksperimentat!” reklaamitakse kui mitmetasandilist projekti, mis hõlmab iga osavõtva maa näitust, ideede laboratooriumi ehk siis kunstiharidusprogrammi ning kunstikoolide ja -keskuste võrgustikku.

Ettevõtmise pealkiri osutab eksperimendile, katsetusele, mille puhul tulemus pole ette teada, mis väärtustab pigem protsessi, tegemisrõõmu. Kuidas selline mõte tekkis?

Mõte tekkis Sally Stuudios ligi kümme aastat tagasi, täpsemalt 2002. aastal. Kui võrrelda, mis toimub, aktuaalse kunsti väljal ja üldhariduskoolide kunstitunnis, siis need on kaks täiesti eri maailma. Tihtipeale ei valmista üldhariduskool ette isegi mitte kaasaegset kunsti mõistvat, selle keelest aru saavat kunstipublikut, potentsiaalsetest tulevikutalentidest rääkimata.

Loe rohkem Sirbist

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta! | Kommenteeri

Annely Köster Loov Eestis: Miks on oluline noortele loovust õpetada?

Kiirelt muutuvas ja raskesti prognoositavas keskkonnas on oluline näha uusi kontekste ja võimalusi, esmapilgul varjatuid seoseid. Ühiskondlike vajaduste muutumine esitab väljakutse haridussüsteemile – rõhuasetus faktiteadmistelt seostele, loovatele rakendustele ja koostööoskustele.

Eksperimenta! direktor Annely Köster räägib Loov Eesti portaalis, miks on oluline noortele loovust õpetada. Loe lähemalt Loov Eesti portaalist.

Samuti postitatud rubriiki Uudised | Kommenteeri

Selgusid IDEElaboratooriumi esinejad ja töötoad

Eksperimenta! kaasaegse kunsti ja hariduse lõimimise programmi IDEElaboratooriumi kaastööde konkursile laekus kunstivaldkondade teadlastelt ja praktikutelt kokku 40 lühikokkuvõtet, mille põhjal valiti välja 17 ettekannet 10st riigist: Eestist, Soomest, Hispaaniast, Sloveeniast, Kanadast, Iirimaalt, Islandilt, Brasiiliast, USA-st ja Venemaalt. Konkursi eesmärk oli leida inspireerivad ideid kaasaegse kunsti olemuse lahtimõtestamiseks ja praktilisi meetodeid õppeprotsessides kasutamiseks. Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki IDEAlaboratory, Uudised | Kommenteeri

IDEElaboratoorium. Kaasaegsed lähenemised kunstihariduses

20. – 22. septembril toimus Riias projekti “IDEElaboratoorium: kuidas lõimida kaasaegset kunsti ja kunstiharidust esimene töökohtumine alapealkirjaga “Kaasaegsed lähenemised kunstihariduses”. Kohtumisel osalesid 20 õpetajat seitsmest projekti partnerkoolist Eestist, Lätist, Soomest ja Portugalist.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, IDEAlaboratory | Kommenteeri

Eksperimenta! raames käivitub projekt „IDEElaboratoorium: kuidas lõimida kaasaegset kunsti ja kunstiharidust?“

Augustis 2010 käivitub Eksperimenta! raames projekt „IDEElaboratoorium: kuidas lõimida kaasaegset kunsti ja kunstiharidust!“. Projektis osalevad 7 Eksperimenta! võrgustiku partnerkooli Eestist, Lätist, Soomest ja Portugalist: Sally Stuudio, Tartu Lastekunstikool, Janis Rozentali Riia Kunstigümnaasium, Vantaa Kunstikool, Sara Hildén-Akadeemia, Viriato Gümnaasium ja Alves Martini Gümnaasium. Projekti rahastab EACEA Comeniuse programm.

Projekti „IDEElaboratoorium“ eesmärgiks on luua avatud ja jätkusuutlik platvorm parimate praktikate vahetamiseks kunstihariduse vallas. Otsime vastuseid küsimustele, kuidas tuua kaasaegse kunsti kuumad teemad kunstiharidusse, milline peaks olema ajakohane kunstiõppekava ning millised on head meetodid kaasaegse kunsti õpetamiseks.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, IDEAlaboratory | Kommenteeri

Eesti ekspositsioon eksperimenteerib avatud kontseptsiooniga

Eksperimenta! Eesti ekspositsiooni kuraatorikontseptsiooni konkursi võitis Mari Kartau, kes paneb koolinoored üle Eesti ühiselt looma esmalt näituse ideed ja seejärel sellest lähtuvaid teoseid.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta! | Kommenteeri

Eksperimenta! kuraatori konkurss

Koolinoorte Kaasaegse Kunsti Triennaali Eksperimenta! (Tallinn 2011) Eesti ekspositsiooni kuraatorikontseptsioon ja teostus “Sally Stuudio ja Eksperimenta! korraldustoimkond kuulutavad välja avaliku konkursi, mille eesmärgiks on Eesti ekspositsiooni kuraatorikontseptsiooni loomine ja teostus koolinoorte kaasaegse kunsti triennaalile Eksperimenta!, mis toimub esmakordselt aastal 2011 Tallinnas ning kuulub ühena kesksetest üritustest programmi „Tallinn – Euroopa kultuuripealinn 2011”.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Uncategorized | Kommenteeri

Modernismist postmodernismi ja tagasi

Sally Stuudios on algamas uus täiendkoolitus kunstiõpetajatele “Modernismist postmodernismi ja tagasi”. Ootame kursusel osalema kunstiõpetajaid, kunstiringide juhendajaid, oma töös kunsti rakendavaid sotsiaal- ja noorsootöötajaid. Kursus toimub kolme sessioonina: 27., 28. veebruaril, 1. märtsil; 29., 30. märtsil; 26., 27. aprillil. Koolituse maht: 2 AP ehk 80 tundi, sh 44 h lähiõpet ja 36 h iseseisvat tööd. Maksumus: osalejatele TASUTA. Koolitus toimub programmi “Täiskasvanute koolitus vabahariduslikes koolituskeskustes 1.1.0603.08 – 0002″ raames. Tasuda tuleb Moderna Museeti õppereisiga kaasnevad kulud Tallinn-Stockholm-Tallinn.

Loe rohkem

Samuti postitatud rubriiki Eksperimenta!, Uncategorized | Kommenteeri